Стародавній Чернігів

Одна зі столиць Київської Русі резиденція князів. колиска християнства на Україні та свідок розквіту козацької слави це все про Чернігів. Найпевніше існує Чернігів скільки ера Христова. Клавдій Птолемей згадав про нього ще у ІІ столітті. Що правда нині науковці переконують, зародився Чернігів значно пізніше, а саме 907 року. В повісті Минулих літ це місто фігурує як друге після Києва. Відколи князь Володимир хрестив Русь – Чернігів з його численними чудовими церквами та монастирями вважався опорою православ’я. Саме тут у Сіверському князівстві народився Преподобний Антоній засновник Києво-Печерської лаври. Та мало хто знає що цей святий заснував печерні монастирі суворого обряду ще й на свої Батьківщині.
Одне з найбільших див Чернігова Антонієві печери. Святиня, яка понад тисячу років оберігає це місто. Коли після багатьох війн між князями на трон сів Мстислав, саме тоді Чернігів став столицею лівобережжя і головним суперником Києва. Коли ж помер Мстислав  трон посів за іронією його племінник син Ярослава Мудрого Святослав. Намагаючись протиставити Матері міст Руських свою столицю він за допомогою преподобного Антонія  створив на Болдених горах святиню подібну до Києво-Печерської лаври. Нарік її іменем Божої Матері. Монастир процвітав аж до 1239 року коли чорна смерть прокотилася територією України, монголо-татари знищили все, що стояло на їх шляху. Залишились лише печери, що майже чотири століття стояли пусткою. Молитовний шепіт торкався стін монастиря і за часів Київської Русі і за періоду славної гетьманщини.  Від тоді вражає підземними розмірами ця справжня Українська барокова церква. Період занепаду монастиря затягся аж до XVII  століття, коли тут вже панували козаки, які й взялися за відбудову. Ініціатором відродження взявся чернігівський полковник Степан Подобайло. У світі панувала розкіш барокко, тому і не дивно, що навіть аскетичні намолені печери набули сучаснішого вигляду.
Храм Феодосія Тотемського не лише став головним у підземному комплексі, алей найбільшою сакральною спорудою на лівобережній Україні. Розміри і справді вражають, висота 8,5 метрів, а довжина 15,5 метрів. А далі за ним тягнеться таємничий хід загадка. що завершується глухою стінок. При ньому напис кінця XVI століття “Боже, допоможи Рабу Божому Тарасію”. Отут в кінці незавершеного ходу відвідувачі та навіть скептики-науковці час від часу бачать димчате світіння, яке нагадує невисоку людську фігуру у плащі. Неначе старезний чернець аскет здивовано зустрічає гостей.  Ця дивовижна пов’язка мабуть з великою намоленістю місця, бо жили тут не прості монахи, а затворники, їх і досі можна зустріти в Україні. Ці суворі чоловіки з пронизуючим поглядом не беруть жодної участі в загально прийнятому побуті. Натомість повністю присвячують себе молитвами до Бога. Моляться не за себе, а здійснюють духовні подвиги заради кожної людини, незалежно від того чи її знають.Вони майже нічого не їдять і не п’ють, хіба, що трохи сухого хліба і води. Вони десятиліттями сидять самотою, ізольовані від усього світу. Коли ж з’являються поміж людей, то навіть митрополити стають перед ними на коліна, бо кожне слово такого ченця це зцілення.
Спасо-Преображенський собор XI століття абсолютно унікальна будівля – це найстарший храм не лише країни, а й усього слов’янського світу. На відміну від Київської Десятинної, ця церква збереглася до наших днів. Спаський собор сяє святістю від часів Мстислава Хороброго. На чиє князювання припала золота доба Чернігова. Тоді володар збирав данину з території навіть більшої за сучасну Францію. І не шкодував коштів на звеличення свого стольного граду.
Одна з нерозгаданих місць Чернігова це місце де знаходиться монетний двір. Виявляється у Чернігісько-Сіверському князівстві відливали власні гроші. Продовгасті бруски зі срібла вагою близько двохсот грамів називались гривнями. Вони й досі трапляються археологам, але місця великого скарбу ніхто не може знайти. Можливо трохи світла проллють таємничі підземні ходи. Старожили вважають, що ними буквально пронизаний увесь древній дитинець, найукріпленіша частина міста, що нині стала парком. Одних з тих лазів за легендою веде до підземної церкви, стіни, якої всипані загадковими написами. А шукати вхід, як не дивно, треба якраз в самому центрі городища. Легенди розповідають, що на території Чернігова багато незнайдених скарбів. Найбільший з них, золото великого Гетьмана, який поплатився всім, що мав за спробу скинути російське ярмо з України.
Іван Мазепа пожертвував колосальні кошти на розвиток Древнього Чернігова. Троїцький собор, П’ятницький монастир, Колегіум, нині стоять завдяки великому Гетьману. На гетьманування Івана Мазепи припало друге в історії піднесення Чернігова. Відроджені монастирі, чудотворні ікони Елинської та Іллінської Богоматері повернули місту славу релігійного центру України. Мазепа за підтримки козацьких полковників сприяв будівництву Троїцького собору і дзвіниці з трапезною Борисоглібського монастиря. При Гетьмані створили друкарню, яка стала найбільшою в Україні, а її видання розповсюджували по всьому православному світу. Для освіту молоді відкрили перший в козацькій Україні Колегіум, що став послідовником традицій Києво-Могилянської академії й горно іменувався Чернігівськими Афінами. Тут працювали письменники й поети, гравери й музиканти, що могли продовжувати своє навчання у найкращих університетах Європи.
Мазепа був блискучим державотворцем, а  крім того дуже пристрасним чоловіком. Своє серце він назавши віддав юній Мотрі Кочубей, донці самого генерального судді. 16-річна дівчина побачила 65-річного Гетьмана й закохалась без тями, та й Мазепа втратив спокій у думках про неї. Проти цієї любові виступи батьки дівчини, суспільна думка й церковна мораль, тому їм так і не судилось бути разом. Бідолашна Мотря, яку прокляла власна матір закінчила свої дні у Вознесенському жіночому монастирі на Полтавщині. А Гетьман проклятий російською церквою за зраду Петру І змушений був податись геть з України і помер самотою на чужині.
У цієї непримітної будівлі, але дуже красивої будівлі дуже цікава історія, Кажуть Мазепа був її власником і саме тут у підземеллях заховав свої незліченні скарби, перед тим як назавжди покинути Україну. Ця споруда наприкінці XVII століття належала чернігівському полковнику Якову Лизогубу, коли той помер вдова продала будинок Іванові Мазепі. Кажуть, саме тут він зберігав свої незліченні багатства, він так і не встиг їх вивезти, а наказав заховати у підземеллях будинку. До нині люди вірять, що охороняє величезний скарб душа Мотрі Кочубеївни. Дівчина блукає вздовж стін, чекаючи на свого коханого. Щороку ніч під Успіння Богородиці вона виходить до людей і благає перехрестити її, бо лиш хрест може зняти прокляття матері. Але сила його така, що перехожі тікають як від примари,  а багатства, які Мотря оберігає й досі лежать не розшуканими.
Хоч як знущались російська влада, пізніше її правонаступник радянський союз, княжі храми та козацькі барокові будівлі збереглися таки у Чернігові до наших днів, хоч і в понівечиними. Наприклад, у приміщеннях одного з найдревніших соборів України зробили склад для масла і жиру, енкаведисти використовували ікони у побуті наче прості дошки, а старі княжі саркофаги розбивали на щебінь, аби вимостити ними тротуари. Та блюзнірство врешті скінчилось і почалось відродження.
Чорний Гай, так люди називали темні непролазні ліси довкола міста. Звідси найпевніше і назва Чернігова, який породив цілу плеяду мислителів, борців та митців. Саме тут князював один з великих князів Литовських Свидригайло, а гельманували Іван Самойлович, Дем’ян Многогрішний, Павло Полуботок та Іван Скоропадський. Тут творили Михайло Скоропадський, Борис Грінченко, Володимир Самійленко та Микола Вороний. У Чернігів був закоханий Тарас Шевченко, бо тут на старезних язичиський капищах у потаємних ходах та мурах, у давніх храмах і намолених печерах, у історії та легендах ховається тисячолітня пам’ять про зародження України.

Туры по Украине и в ЕвропуАвтор: Туристический оператор “ТурБаза”

Відвідати Чернігівщину можна  в турах:

Екскурсія в Чернігів
ДРЕВНІЙ ЧЕРНІГІВ та АНТОНІЄВІ ПЕЧЕРИ | екскурсія в Чернігів з Києва
350грн
1 дн.
23/12/2017

Дати туру: 23.12 / 20.01 / 03.02 / 03.03 / 24.03 …
Тур вихідного дня, одноденна екскурсія в Чернігів з Києва. Відвідаємо Стародавній Вал, Спасо-Преображенський собор, Борисоглібський собор, Колегіум, Антонієві печери, Болдіна гора, Курган Гульбище, Троїцький собор і ще все що тільки можливо побачити …

Батурин_палац
Гетьманська столиця Батурин + екскурсія в Козелець з Києва
360грн
1 дн.
27/01/2018

Тур вихідного дня, одноденна екскурсія з Києва: 27.01, 24.02, 24.03…
Знижка при оплаті більше/менше 7 днів до виїзду: 330 грн./ 360 грн.
Історична екскурсія місцями бойової слави Запорізького козацтва!
Автобусний тур в Чернігів.
Код: 01109